Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ustroń

Ustroń: awaria mózgu

9.07.2013, Kluby zdrowia

26 czerwca odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie Klubu Zdrowia w Ustroniu, działającego przy filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Prelegent, dr n. med. Krzysztof Wierzbicki przygotował wykład i prezentację multimedialną o tym, jak uniknąć udaru mózgu – schorzenia, którego skutki w wielu przypadkach przyczyniają się do trwałego inwalidztwa.

Występują dwa rodzaje udaru mózgu. Pierwszy to zator mózgowy. Fragmenty płytek miażdżycowych lub skrzepów mogą oderwać się od tętnic i przemieszczać w kierunku mózgu. Ponieważ tętnice mózgowe są węższe, powstaje zator blokujący krążenie. Następuje niedotlenienie mózgu i śmierć neuronów w danym obszarze. Drugi rodzaj udaru polega na wylewie krwi do mózgu. Nadciśnienie lub tętniak powodują pęknięcie naczynia mózgowego. Większość udarów mózgu to zatory.

Udar mózgu rzadko jest spowodowany czynnikami niemodyfikowalnymi, np. schorzeniami wrodzonymi. Największy wpływ na jego wystąpienie ma styl życia. Zatem należy tak zmienić swoje nawyki, by przyczyniały się do jak najlepszego stanu naczyń krwionośnych i krwi oraz regulowały ciśnienie krwi. Dobrze jest porzucić tytoń, alkohol i inne używki, wykluczyć z diety bezwartościową żywność typu fast food, znacznie zmniejszyć ilość spożywanego mięsa i soli, tłuszcze zwierzęce zastąpić olejami roślinnymi, jeść dużo nieprzetworzonych pokarmów roślinnych – warzyw, owoców, zbóż, orzechów, wypijać dziennie 6–8 szklanek wody. Istotny jest również regularny ruch na świeżym powietrzu, np. spacery, jazda na rowerze, gimnastyka. Na te zalecenia szczególnie powinny zwrócić uwagę osoby, u których występują schorzenia takie jak wysokie ciśnienie krwi, miażdżyca tętnic, cukrzyca, choroba wieńcowa, migotanie przedsionków, otyłość, wysoki poziom cholesterolu.

Spotkanie zakończyła degustacja. Słuchacze zostali poczęstowani kanapkami z pastą z nasion dyni.

Kolejne spotkanie Klubu Zdrowia w Ustroniu po przerwie wakacyjnej.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Andrzej Rabiński

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Ustroń
ul. Długa 49
43-450 Ustroń

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0334 5000

Kierownik: Henryka Troszok
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 600 816 760

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij