Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ustroń

Ustroń: chleb nasz powszedni

19.03.2014, Kluby zdrowia

Lutowe spotkanie Klubu Zdrowia w Ustroniu dotyczyło zbóż, kasz, mąk i pieczywa. Prelegentką była promotorka zdrowia Iwona Deperas. „Codziennie spożywamy dużą ilość produktów zbożowych. Paradoksalnie we współczesnym świecie sprzyjający zdrowiu ciemny razowy chleb utożsamiany jest z biedą, natomiast biały jest symbolem dobrobytu. Podobnie jest z innymi pokarmami. Żeby zrozumieć jaki wpływ ma to na nas dobrze jest przyjrzeć się budowie ziarna, np. pszenicy” – powiedziała na wstępie prelegentka.

Jak na ironię najbardziej wartościowe części ziarna – łuska i zarodek – w czasie mielenia są usuwane i przeznaczone na paszę dla zwierząt. W ten sposób traci się znaczną część składników bardzo ważnych dla naszego zdrowia. Między innymi: 86% witaminy B1, 70% witaminy B2, 60% witaminy B6, 70% kwasu foliowego, 50% wapnia, 78% fosforu, 72% magnezu, 71% cynku, 87% chromu, 68% błonnika. Tak ogołocony pokarm sprzyja chronicznym zaparciom, uczuleniu na gluten, otyłości, cukrzycy, problemom z układem nerwowym i innym schorzeniom. Najlepiej jeśli nie patrząc na modę i interesy rynku spożywczego będziemy używali w naszej kuchni całe ziarna zbóż, kasze, razowe mąki i chleby – zachęcała prelegentka.

Koordynatorka klubu, Henryka Troszok, pokazała zebranym dwa chleby razowe, które upiekła w domu. Jeden z nich był zwykły a drugi bezglutenowy. Pierwszy został zrobiony z mąki pszennej. Drugi zaś z mieszanki mąk, które nie zawierają glutenu: gryczanej, jaglanej, kukurydzianej, owsianej, amarantusowej, ryżowej i quinoa. Każdy uczestnik otrzymał dwie kromki zaprezentowanych chlebów i porcję leczo, które ugotowała Iwona Deperas. Podczas degustacji kilka osób zawołało: „Super!”, „To jest zaskakująco dobre!”.

Po spotkaniu Klubu Zdrowia można było kupić za symboliczną złotówkę broszurę z przepisami, które będą wykorzystywane na kolejnych spotkaniach z cyklu Szkoła Zdrowego Gotowania.

Tekst: Andrzej Rabiński

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Ustroń
ul. Długa 49
43-450 Ustroń

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0334 5000

Kierownik: Henryka Troszok
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 600 816 760

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij