Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Ustroń

Ustroń: profilaktyka głównej przyczyny śmierci Polaków

17.04.2013, Kluby zdrowia

Co drugi Polak, który umiera przedwcześnie, umiera ze względu na chorobę wieńcową i zawał serca. Jednak większość osób może uniknąć tej tragedii.

W środowe popołudnie, 27 marca w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustroniu odbyło się drugie spotkanie klubu zdrowia prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Temat podsunęła organizatorom analiza badań dotyczących chorób układu sercowo-naczyniowego.

Tym razem prelegentem był lek. med. Krzysztof Kubiak, który na co dzień pracuje w jednym z krakowskich szpitali oraz w podkrakowskiej przychodni.

Prowadzący na wstępie podkreślił, że „Służba zdrowia wpływa na nasze zdrowie w 10%, geny w 20%, środowisko życia w 20%, natomiast zmiana stylu życia ma wpływ na nasze zdrowie w 50%. Aż tyle zależy od nas!”. Następnie omówił czynniki wpływające na stan naszego serca, tętnic i żył. Zaliczył do nich porzucenie używek, zdrowe odżywianie, regularny wysiłek fizyczny, odpoczynek, redukcję stresu, aktywne życie społeczne.

Krzysztof Kubiak ujął słuchaczy swoją wiedzą, łatwym nawiązywaniem kontaktu z uczestnikami i radosnym usposobieniem. Jedna z uczestniczek stwierdziła: „Ale fajny wykład. Na następne spotkanie klubu zdrowia też przyjdę!”.

Przed i po spotkaniu można było spróbować pysznych kanapek z pastą drożdżową, zmierzyć sobie ciśnienie i kupić książki dotyczące omawianych zagadnień.

Spotkania w ramach ustrońskiego klubu zdrowia odbywają się zawsze w czwartą środę miesiąca (z wyjątkiem miesięcy wakacyjnych) o godz. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 1, przy ul. Partyzantów 2.

Kolejny wykład, pt. Profilaktyka chorób kręgosłupa, odbędzie się 24 kwietnia.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej.

Tekst: Andrzej Rabiński

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Ustroń
ul. Długa 49
43-450 Ustroń

Nr konta bankowego:
73 2030 0045 1110 0000 0334 5000

Kierownik: Henryka Troszok
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 600 816 760

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij